Dry Goods

Transcription

[00:00:00] We’re going to talk about dry goods. So these are items that you can store in your pantry that you don’t have to think about buying every single time you, you’re at the grocery store because they don’t go bad quickly. So the nice thing about those dry goods is that you can buy them in bulk if you want.

[00:00:20] You can just store them away and it’s, it’s typically they last for years. The important thing is to make sure that these items are sealed and stored properly because it’s really sad when you find out that you have some type of bug inside your food and you had to throw all of it away, or it’s just, it’s just gross or it smells funky.

[00:00:39] There’s anything that’s just is odd. That’s never a good thing. So you want to make sure that you pay attention for when things turn stale because they do, and it’s not just cereal. So lot of times it’s just you have to pay attention to expiration dates and sometimes an expiration date. You don’t have to, [00:01:00] you know, throw it away because it’s expired.

[00:01:03] Use your judgment if you think you relate, if it is fine to eat it still one thing. About dry goods. It’s not a great plan to buy spices and bulk unless you use a lot of a certain spice because they don’t last forever. They, I mean, you could use them, but they’re going to lose their, their taste, and so you have to increase the amount of the spice that you use.

[00:01:30] So then you have to start playing around with how much you need per recipe. I like buying spices in bulk and just filling up the containers that I have. Because there’s some spices that you just don’t use very often and it’s a lot cheaper doing it that way. One thing that’s really important when you are storing dry goods is to put it in a place that is organized, that you’re putting it into air tight containers as much as you can.

[00:01:59] And if you [00:02:00] can see through the containers, that’s even better. So you actually know the amount that you have. So we’re going to start off talking about dry beans. So a lot of people are intimidated by buying dry beans because it takes more time. There’s a process. You typically want to soak the beans for a night, so you have to plan things ahead of time.

[00:02:21] So if you know you’re going to make beans the following day, you’ll. Take the beans, put them in a walk in water, and you want to make sure that the beans are thoroughly covered because they expand and get larger. When you wake up in the morning. One thing that has made making beans a lot easier is using the instant pot.

[00:02:46] If you have one of those or a knockoff version, look at some recipes and some of them you get to bypass the soaking process. I still like to have my beans soaked and you can rent some [00:03:00] off really well. The more that you rinse it off. The less likely you’re going to be gassy and everyone will be thanking you.

[00:03:07] Um, one thing that’s important to note too, is when you are cooking beans, you want to add salt to the water. A lot of it because that’s the only thing that those beans are absorbing. So you can also add other flavors if you want it to be spicy, you could add different things in it. You could add onions, garlic, whatever you feel like to add flavors to the beans by cooking them in that, that water.

[00:03:31] Okay. When you purchase beans, you can buy them in bulk. You can buy them in bags, typically in the middle aisles by the pasta noodles, and you’ll typically find it close to a dollar a pound. And I like to buy it when it’s about 80 cents a pound, and you can get that a lot of times when you buy it in bulk.

[00:03:50] One thing, it’s hard to try to compare how much beans you get from a can versus just doing it from scratch and getting them [00:04:00] dry and putting those two together. And so if you like the convenience of buying canned beans. I would not say that’s a bad thing. I buy them in both ways because there’s some times that I have the time to do the dry beans and there’s other days that it’s just so convenient to just open up a can of Pinto beans and not have to worry about it when buying canned beans.

[00:04:25] I don’t like to spend more than 60 cents a can and I typically get generic and you can also get good deals on case lot sales for that. Okay, we’re going to go to pasta noodles. So pasta noodles are really inexpensive and honestly, we don’t use pasta very often and it is a, it’s more of like a filler. And we’ve just tried to not have as many carbs in our diet and just go with more.

[00:04:58] Um. [00:05:00] Just fruits and vegetables and adding those as our side dishes to our meals and set of pasta, noodles in different things like that. So for noodles, I don’t spend more than a dollar a pound, and that’s for just a regular size box, which is typically 12 to 16 ounces. I personally like to get the whole grain versions of the pasta noodles.

[00:05:23] I feel like they hold up better. They don’t get as gummy as regular noodles do when you try to reheat them, and if you make like giant pots of spaghetti. I feel like it’s better to make the sauce and just make the noodles when you need it instead of making a ton of noodles and then, I don’t know, just old noodles is not always, they just don’t hold up very well.

[00:05:49] You can also get fancier noodles. Lasagna noodles normally costs a little bit more, and so you can try that out as well if, if that’s something that you’re into. [00:06:00] And you’ll typically find at higher and grocery stores that they’ll do deals on pasta noodles, and it’s typically like you need to buy five boxes and you save $4 or you need to make by a certain amount to get a certain deal.

[00:06:17] And I’ve been able to get them even without coupons for. Like 25 cents to 50 cents per pound for pasta noodles in the past. And that’s when we used to use noodles more. So that’s some ways to save on pasta. Noodles. Okay, we’re going to talk about flour. So we live in a day and age where you can buy so many different types of flowers and you know, you can buy coconut flour, rice flour, tapioca, flour, pretty much any type of flour.

[00:06:48] And. That makes it a little confusing. And if you do gluten-free baking, it is tricky and it’s a lot more expensive when you use, if [00:07:00] you’re used to just baking in general, using regular flour, like you just use the flour and you’re done. But for gluten free baking, you want to make sure you have a mixture of different types of flowers and it depends.

[00:07:12] Depends on the recipe that you’re using. So what I like to do when I bake and do anything with gluten free flour is to figure out what recipe I’m going to use and what types of flour I need to have on hand. And if I don’t have them, I just get that amount. At a bulk food store. So for me, I go to WinCo and I just buy.

[00:07:34] If I know that I need two cups of tapioca flour, then I just, I don’t have a cup to actually measure it, but I just eyeball it to see that I would have enough instead of buying a giant bag of tapioca flour and have no clue what to do with it. Once I’ve done, I’m done making that one recipe. But for general flour baking, that’s not gluten free.

[00:08:00] [00:08:00] I like to spend about 25 cents a pound, and that’s just for regular flour, and it’s really cheap, like clearly. You’ll also find that it’s cheaper during holiday times because they are going to put more deals at inexpensive grocery stores for things that like for baking. So you’ll find. That it’s cheaper to buy sugar, flour, cream cheese, um, oil, all the things that you need to see to make, you know, to bake anything.

[00:08:31] Pretty much, I personally am changing from just buying regular flour to buying organic flour. And a lot of those, like we paid off our house and now I’m going more organic. And some of the areas that I, I really feel like there’s more bang to your buck for. And just knowing how. Scary. Some of the things that are in flower, I’ve started going organic, and the cheapest place I have found to buy organic flower is Costco.

[00:09:00]I think it’s about 50 50 to 54 cents per pound, but you have to buy, I think it’s like 20 pounds of it, so you have to buy a bigger amount. But it’s by far the cheapest other than Costco, I’ve found that it’s about a dollar a pound, so it’s pretty much, you know. Four times the price of buying regular, um, regular flour.

[00:09:24] But at Costco it’s double the price and I’m more okay with that. Okay, so now we’re going to look at sugar. So there’s different types of sugars out there and they’re going to change in price dependent on the sugar that that you want. And it is. Inexpensive, but it’s always going to be more expensive than just regular flour.

[00:09:49] Just plain sugar is typically, I like to spend somewhere around 35 cents a pound. You can buy it in bulk. That’s how I typically buy it. Or you can also buy [00:10:00] it in five pound bags. Sometimes they have three pound bags as well. It just depends. And I mean, you could buy way bigger sizes as well if you go through sugar often, but we don’t go through much sugar really at all.

[00:10:15] I probably go through less than a five pound bag in a year, and so I don’t buy a lot of sugar at a time. So there are different types of sugar, like powdered sugar, Brown sugar. That you buy typically in a bag and it’s normally in a two pound bag. And so I like to spend about 50 cents a pound for those.

[00:10:37] And so they’re normally about a dollar per bag. And you’ll also find that sugar is on sale the same time flower is, and that’s during holiday times, so Christmas, Thanksgiving, and it normally lasts a really long time when you are storing Brown sugar. I have tried. A lot of different ways. [00:11:00] I have gotten a Brown sugar bear.

[00:11:02] I don’t know if you’ve heard of that, where you, you actually, it’s like this clay bear that you, you cover it with water and it soaks up the water and then you put it in the container that you store your Brown sugar and it’s supposed to help it not get all hard and clumpy. I tried doing that for years in like a regular jar that is like the canisters that you put on your counter.

[00:11:28] And I got rid of those canvassers because I wanted less on my countertops. And so I wanted to come up with a different way to store them. And honestly, the, the Brown sugar Baird wasn’t great. I didn’t feel like it did that good of a job. So. I don’t know if that’s, I would not buy it again. What I have found to be the easiest thing is just to use the bag that the Brown sugar comes in and just seal it really well.

[00:11:54] I have the class that, um, I think I got them from pampered chef and they just [00:12:00] have a super tight seal and my Brown sugar is so much easier to use and it doesn’t become as hard as a rock. Okay. We’re going to talk about spices. We’ve already addressed that. They do lose flavor over time, so you want to make sure that you buy the spices that you will need for about the next six months, and you can always replace.

[00:12:22] And just fill them up. I don’t like to buy just new bottles every time. I like buying them in bulk and it the numb, the price that it is in bulk seems a little high. Like some of it’s like $4 and 50 cents for a pound of Rosemary, but a pound of Rosemary is a ton for me to fill my container. It’s like 18 cents.

[00:12:46] It’s super light and it hardly costs anything, so I would look at spices and buy them in bulk. If you have a place like that near your home, it’s a lot cheaper. You can [00:13:00] also go to the dollar store and that is a little bit iffier because you don’t know how old is. You can always check expiration dates as well for spices.

[00:13:08] I also, instead of using just regular table salt, I. Love using pink Himalayan salt, and I use it in a grinder. You can also get the whole pepper in a grinder, and that’s what I use my Himalayan salt that I use. I get at Costco and it, they now have it with an extra container, and so they come together and.

[00:13:32] That works out really well. It’s also really good for helping with migraines. It has a lot of trace minerals that are really good, and so I like using that kind of salt. I don’t use any other salt in my house for the whole pepper grinder. I’ve actually been getting those at the dollar store for a buck, and the grinder comes with the whole peppers, the whole pepper.

[00:13:56] I know grains or I’m not even sure what you call them, the little [00:14:00] C things, and one of those typically lasts me about three to four months for a buck. I’m probably going to upgrade to the Costco version. They have the whole grain or the whole pepper grinder that matches the sea salt one, but until I use up what I have, I’m not gonna spend the money on that.

[00:14:19] So that’s for spices. Now we’re going to talk about herbs, and you might be wondering, well, what’s the difference? So these are herbs that you actually grow and they’re fresh. So when you have herbs, I love adding them to dishes. It just tastes so good and they’re really easy to grow. And if you know someone who is a gardener and they have an herb garden.

[00:14:44] Most herbs are perennials, which means they come back year after year. Annuals are actually, you have to plant them every year. You, it doesn’t make a lot of sense how they named it, but that’s how it is. And so. It’s really handy to grow your own herbs. And if you know [00:15:00] someone who has them, ask if you can get a few starts, especially meant that can like totally take over your garden.

[00:15:07] And one thing that’s nice is if you grow your own herbs, you can also dry them in your food dehydrator. It’s really simple. You just wash it and you just tear them off of the stems. You can even just leave them on the stems and then just once they’re dry. It just easily comes off of the STEM. So you just throw the stems away.

[00:15:28] So growing herbs, it’s really easy. Meant is probably the trickiest plant. And it’s not because it’s challenging, it’s because it grows like crazy. So you want to plant it in a pot in your, in your ground. So that way it doesn’t spread. And I honestly, even so I planted it in a pot. Within a pot and plant it into the ground and it’s still spread.

[00:15:56] It’s like insane. And so if [00:16:00] you’re, we love having meant, my daughter loves picking meant she does it all summer long. We add it to all kinds of dishes, and so I don’t want to not have it, but it does take over. And there are a lot of different types of mint that you can get. Like we’ve planted chocolate mint.

[00:16:14] Which no joke tastes like, like an Andes mint. There’s also pineapple mint. There’s like some crazy ones that you can try out and see if you want. So definitely check out a, um, a nursery by you, like a local nursery and see if there’s any like that that you’d like. I also plant Sage. I have oregano. I typically plant parsley and chives as well.

[00:16:37] I like. The chives are just really pretty and so Sage, and they smell really good and it also attracts a lot of bees and, and butterflies. And the one Irv I do not recommend growing is cilantro. And I have tried multiple times, but the issue with cilantro is that it bolts, which means it grows super [00:17:00] fast and then it just goes to seed on the top.

[00:17:03] And so it’s just. It’s really frustrating. And even I’ve tried plan to get more in the shade so it doesn’t grow as quickly, and I still have not had good luck with it. And so I just buy it at the grocery store for 50 cents a bunch and I just add that to different dishes. Okay. We’re going to talk about rice.

[00:17:20] So rice has a huge variety on pricing, especially when you go to the mixed rice and you get like black rice, you can get some like specialty ones. So it really depends on what kind of rice you are wanting to buy. And figuring out what pricing you’re okay with. I typically like to spend about 50 cents a pound for rice.

[00:17:45] One of the, the types of rice my family has really been liking lately is Jasmine rice. And I spend a little bit more than 50 cents a pound on it, but my family loves it and I think it’s like 60 cents a pound. So it’s not crazy difference. [00:18:00] One thing I have done to, to help rice be easier to digest is to soak the rice overnight.

[00:18:08] So if you’re planning on having rice the following day, instead of like how you soak beans, you can soak your rice for that amount of time and then you just rinse it off and drain it, and that just helps for digestion. You could also. Brown, your rice as well before you cook it. And that helps with digestion as well.

[00:18:29] Um, I also like to cook my rice with bone broth instead of water, and it just adds more flavor, more nutrients, and I make my own bone broth. So it’s, it’s very inexpensive. It’s just using the leftover bones from making some other dish. One thing that I have done. Is make lab, which is lactic acid bacteria out of rice.

[00:18:54] Okay. And so you might be wondering like, what on earth are you talking about? So you know how I said [00:19:00] earlier in the course that I am a certified Korean natural farmer. This is one of the things I learned. From taking that class and it’s making lab and it helps with digestion, and what you do is you make it out of the water you wash your rice with before you cook it.

[00:19:18] You’d never want to just cook rice and not rinse it to begin with. You want to make sure it runs clear, but what you do is you actually collect the water that you use while you’re washing the rice in. That picks up the bacteria. Okay. And you put that in a glass jar, like a, um, a ball Mason jar. You make sure that it’s super duper clean and fill that up.

[00:19:44] And then you put a paper towel on top and, uh, a rubber band on it. And that way it can breathe. And you. Wait for, typically it’s about a day to two days and you smell it and it starts smelling like ocean, like it has a different scent [00:20:00] to it. And when you F you smell that amount or smell that difference, then you just add whole milk into that and then you let it sit and mix on the counter.

[00:20:10] So you’re putting whole milk out there. And the whole milk will, it starts creating curds and there’s separation in the liquid that it’s almost like when you open a container of yogurt and there’s that watery liquid on top that’s kind of like the lab, and you use that and you can drink it and it helps with your digestion.

[00:20:30] It helps with a ton of issues. You can use it on your plants, you can do all kinds of cool things with it, and then those currents that come up, you can actually use that. And like it’s a substitute for cottage cheese. You can actually make it into regular cheese and put it through a cheese press. There’s a lot of neat things to do.

[00:20:49] I also have on the the a to Z guide. If you go and you’re looking at the workbook, you’ll be able to see natural [00:21:00] farming.co/lab and that will will give you the video tutorial on how to make it. If you are interested in doing that. And it. It’s super cheap and it, it’s really, it’s, it’s worth your while if you want to take that venture.

[00:21:16] Okay. We’re going to talk about bread. So bread is, yeah, you can spend a lot or a little on it, and there’s a huge variety on quality of bread and what you feel like you are okay with spending on it. So I used to. Always buy my bread at the dollar tree, which sounds kind of crazy, like you would not ever think to go there to buy bread, but the dollar tree sells bread from other stores that are closer to expiring, and a lot of them, they still have a week to go.

[00:21:53] You always want to check the dates and a lot of times you’ll actually see the date on the plastic tag. It’ll say [00:22:00] like. Whatever the month is and then a date on it. And that will give you the idea of like, okay, I need to use this up quickly, but you’ll normally find some really good deals on like organic bread, whole wheat, all kinds of like fancier breads.

[00:22:16] And I like to talk to the dollar tree manager and ask what days they deliver the bread and go only on one of those days. And I typically buy enough that will last a while and I just put it in the freezer. If I’m going to do that. Okay. And the cool thing about dollar tree, if you don’t know this already, is this the only dollar store out there that you can actually use manufacturer coupons?

[00:22:43] So I do get the newspaper is actually, it’s just the freebies. It’s like the, the ads and not a whole lot that’s in there. And. I’ll typically see an aura wheat coupon. It’s 55 cents [00:23:00] off, and I used to always throw those away because it’s like 55 cents off a loaf of this bread. When I go to the store that’s three 50 like that’s not worth it to me, but when I go to the dollar tree, I can use that or a wheat coupon, and they typically always have, or a wheat bread there, and so I can get aura wheat organic bread.

[00:23:21] Use my 55 cent off coupon and I buy the loaf of bread for 45 cents. That’s pretty darn good deal. So that’s one way that I spend on bread. I don’t like to spend more than $2 per loaf on bread. I used to make bread for years from scratch, and I just have realized like the amount of time it takes and the work and just the cost of it.

[00:23:48] It just wasn’t very cost effective and it was just, it was time consuming. I liked doing it, but it’s just, it wasn’t sustainable, especially once I had kids and just more on my plate. But if [00:24:00] you love making bread, like go and do that. One thing I realized is when I made my own bread is that we would eat it way faster and so it wasn’t as good for us.

[00:24:10] One thing I like to do. Um, probably the last couple of years is go to grocery outlet and they have a local bakery that brings their day old bread and sells it there for a dollar 99 a loaf. And the bread is amazing and they use very little ingredients. And so the, the less ingredients that is used the better.

[00:24:34] And we love their sourdough bread, and it’s a local bakery. So it’s just, that’s a great option for us. I also liked buying just regular French bread that you’ll, you’ll get at a grocery store. And like at WinCo and a Walmart, it’s typically like 98 cents for a loaf. You can’t make it for that price. I mean, maybe you could, but like just the amount of time it [00:25:00] takes, it’s just, it’s just cheaper to buy it.

[00:25:03] And so that’s one of the things that I do end up buying. For bread. So it really depends on what kind of bread you like. If you want bagels, if you, which we don’t typically eat bagels and it is more expensive than other types of bread with bagels, I don’t like to spend more than like a dollar for a pack, which is hard to find.

[00:25:23] Normally it’s over $2 for a pack. We also sometimes will buy the English muffins. We like the sourdough ones, and I’ll normally get a pack of that for about a dollar. So I think a lot of it is dependent on what kind of bread you like. We don’t like the balloon bread, which is like the white bread that you may may have grown up with as a kid.

[00:25:48] That bread is just, yeah, I don’t have that at my house. So I think you just have to figure out what kind of bread. You like, and then figure out how much you’re going to spend on it. So I hope this [00:26:00] section really helps you. And then we’re gonna finish off with some final thoughts.

Pin It on Pinterest