E Through L

Transcription

[00:00:00] All right, we’re going to start with E for eggplant. So eggplant is a great veggie that a lot of people neglect to buy because they don’t know what to do with it, and it’s kind of tricky. It’s just not one of those foods that a lot of people grew up eating. I do like to spend about a dollar or less for a large eggplant.

[00:00:22] You’ll find that pretty frequently for a dollar, and I like going to some farmers farm stands and you can buy some really big eggplants for really cheap. There’s a lot of different ways to make eggplant. One of my favorite is eggplant Parmesan. One thing that you will want to do is when you’re working with eggplant is adding salt to it and letting it just sit and it gets out all of the bitterness off of it, and then you rinse it off and it just, the salt absorbs.

[00:00:56] The, the bitter taste. And so it makes it taste a lot better. [00:01:00] You can peel your eggplant, you don’t have to, and so if you’ve never tried eggplant, I would recommend giving it a go. And the next one is G for ginger. And I really like using fresh ginger in Asian dishes. I just use my microplane, which is just like a, a fine.

[00:01:22] Greater and I just graded in. And one thing that I love about getting ginger is I just buy. A big whack of it. Um, it’s a ginger root and I freeze it and then I just shred it while it’s frozen into my dishes, and then I put it back in the freezer. So that way I don’t have to worry about it ever being rotten.

[00:01:46] It just works really well. It tastes great. And then I only had to buy ginger, you know, every three months. And that just makes it a lot nicer and add some good flavor, because if you use powder ginger, you’ll, it [00:02:00] just has a different flavor than when you just use it fresh. Okay. The next one is green beans.

[00:02:06] So fresh green beans are super yummy. I love them, and when I buy them when they’re fresh, I like to spend a dollar a pound before I say yes to it. You’ll find them the range of green bean prices. Is a lot, and it really depends on it being seasonal. So summertime is when you’re going to find green beans for a lot cheaper.

[00:02:32] You can buy a big amount of it and just go and freeze them yourself. But I have really liked buying frozen whole green beans because when you buy the whole green beans, it tastes just like the regular. Big green means they’re not the ones cut in half or they’re not mushy like you see with, um, the canned green beans.

[00:02:56] There’s so many weird cuts of green beans, like the French style, which is super [00:03:00] thin. It’s like, I don’t know, they’re just shredding a green bean and that’s not my favorite. But if you love it, go for it. But I’ve really liked having the whole green beans. So check what stores carry those. And sometimes it just varies on.

[00:03:18] Like I go to WinCo and I’ve been buying their whole green beans, but a lot of times they don’t carry it and it just depends on if they have it available. I have bought it at Costco before, but they don’t carry it anymore. So it just, it varies. I feel like it changes a lot, but I would really recommend getting the whole green beans and I normally get them for about a dollar 20 or less per pound.

[00:03:45] It’s frequently, I get it for a dollar a pound when it’s frozen, but I really like the convenience of just having them in. My freezer, I don’t have to worry about washing them and taking off the ends cause you just snap the top and the bottom of the [00:04:00] ends. You don’t have to use a knife to go and do that, but it is time-consuming and inevitably forget some of the ends and it’s just.

[00:04:07] It takes more time. You can add green beans to so many dishes. One thing I really liked doing is taking bacon when it’s raw and you wrap it around green beans and then you put a toothpick through it and then you bake it. And green beans and bacon are just, they just go super well together, so that’s a fun, yummy thing.

[00:04:30] And Asian dishes, you have green beans in it, you can just have it green beans as a side dish. It’s really easy peasy. Another G is grapes. So grapes are an amazing snack, and I love to stock up on grapes when they’re a dollar or less a pound. You’ll normally find them about 99 cents a pound in the summertime, and it will typically be on the front cover of

[00:04:56] The grocery ads in the expensive grocery stores, [00:05:00] you’ll find it typically cheaper in the summertime at those expensive grocery stores. Then you’ll find it at Walmart or WinCo or some of those cheaper options. So grapes, you always want to wash them. You also want to look out for. Seeds. So some of them are seedless, but most of them are C lists.

[00:05:19] There’s not many that are seated. And there are three different colors typically that you’ll find the the green, the red, and the black and the black really aren’t black. It just looks almost more like a dark purple. So depending on what you. You like just get those grapes. We personally like the the red grapes the most, and sometimes you’ll have to really check the ad because sometimes it’ll just be the green grapes are 99 cents a pound and the other ones are two 99 a pound.

[00:05:48] It just varies. One thing you can do too is you can freeze grapes and this really helps, especially if you are coming to the point where they’re starting to go bad or you think [00:06:00] you’re, there’s just no way you’re going to eat them quick enough. Freeze them. I have done this. I do not freeze them on the STEM.

[00:06:09] I take the stems off I, so I rent wash them, I dry them, I put them on a baking sheet and put it in the freezer. So that way they freeze individually. And then I put them in a Ziploc bag. And that has worked out well. You can also see if you have friends or you can grow your own. Um. Grapevines and have a bunch of grapes that way.

[00:06:31] We have had a lot of grapes from just having it from people we know that you know, have so many grapes they don’t even know what to do with. I have tried making my own grape jelly. I have canned a lot and I actually had like a breakdown crying because I spent so many hours. Working with these grapes and straining it because you can’t put the [00:07:00] peels through like it was such a pain and it didn’t set up.

[00:07:03] It was so time-consuming. I, if you’re going to try processing grapes, I would not recommend trying to make grape juice or grape jelly. Unless you seriously love doing that. You’re going to get a lot more bang for your buck if you just freeze them and you eat it that way. We have tried some different things.

[00:07:25] My daughter has experimented of um, taking melted chocolate and doing chocolate covered grapes and we did it with the stems on which helps you like cover them with chocolate. And it was surprisingly good. We also have cut them. Lengthwise and added onto pizzas and grilled them. Like you can do all kinds of things and just try it out and see what it’s like if you have little kids.

[00:07:53] This is just, uh, so you know, you want to make sure that you cut your CRA the grapes at least in half, [00:08:00] sometimes into a fourth, depending on how big the grape is, because grapes are a choking hazard for kids. And even if your kids are good at swallowing, it’s still pretty helpful to do that while they’re young.

[00:08:14] And the next G is garlic. So I used to buy garlic by the clove, and you can buy it like that, and it is the most expensive way to do it, and it’s a lot more time consuming because you need to have a garlic press, or you can just use the a thicker knife, the width of it, and use that side of it to squish it down and then take the peel off and then mince it to whatever amount you want.

[00:08:43] So I used to do it that way, and I just realized like this is just taking a long time. And then when I would be cooking, I’m like, I don’t even want to go through the effort of adding the garlic. And so you can actually buy chopped garlic in a jar, and it’s typically about $4 for a big [00:09:00] jar and it could last you like a year.

[00:09:02] It’s crazy. And then you just take a spoonful and you add it to whatever dishes you want. So it’s an easy, cheap way, and then you don’t have to worry about the garlic going bad. You can also roast garlic in your oven and then add that to your dishes. That’s super yummy. Okay. The next one is kale for K K kale has been really popular as well lately.

[00:09:31] You can get kale chips and all kinds of things. I think it’s losing its steam a little bit. But there’s a lot of health benefits and a lot of people love kale, and there’s a lot of people that just are not a huge fan, so you can add it to different salads. But one thing, when you have kale, I would recommend growing it because it comes up every single year.

[00:09:52] It’s a cool-weather crop, so you can plant it in the early spring and you can also. Planted again in the late [00:10:00] fall when it started to get cold again and get to different crops of it. When you have your kale, it actually helps you to massage the kale, which sounds crazy, but if you massage it, not like kind of like giving it a BackRub to the point that you’re just breaking down any of the bitterness and then you can use it and add it to smoothies.

[00:10:23] That’s what I like to do in the summertime. The next K is kiwifruit. So Kiwi is expensive and it’s one of those fruits I rarely buy. Because it typically is 50 cents or more per Kiwi. And so I like buying it when it’s like half that price, which is not that frequently. And it’s typically doesn’t have a season where you’ll just find great deals on Kiwi, at least where I live.

[00:10:53] And so the way I’ve been able to buy Kiwi, or if we just want to splurge, sometimes we do [00:11:00] that. Um, is to go to the fruit stands and they have the fruit stands by us. They put together all the produce that needs to be eaten up quickly, and they put it into bags and they sell them in just a section for a dollar a bag.

[00:11:16] And I’ve gotten a lot of Kiwis through that. So that might be a good, good idea. And Kiwi is just. Really good to eat just by itself. You can cut it in half and just spoon it out. You can add it to all kinds of things, especially like fruit salad and Kiwi and strawberry just go together super well. The next one is lettuce for Elle and lettuce is something that pretty much everyone has in their fridge.

[00:11:45] There’s a ton of different types of lettuce, and the pricing varies a lot, and I think it just depends on what you’re. What you like. Taste-wise some lettuce is going to hold up a lot longer than others. If you buy a bag lettuce, it’s typically [00:12:00] not going to last as long as if you get ahead of lettuce because it’s just not as processed.

[00:12:05] It’s not, you know, cut up and put into anything. You don’t want to buy like crazy amounts of lettuce and you can’t. You can’t freeze it or do anything to keep it for the longterm, so you just want to buy what you will actually use. You can buy iceberg lettuce for typically about a dollar ahead and it’s normally not per pound, and so you just, if you are wanting to buy it by the biggest head, you can also weigh it when you’re at the grocery store and see which one.

[00:12:37] Will be the best bang for your buck. You can use that, those iceberg lettuce pieces, and you can also use it with the butter lettuce to make it as like a wrap. So instead of using a tortilla or something like that, you can use the lettuce. To, um, to be that you can add, let us to make a salad [00:13:00] to add it on top of tacos and nachos and sandwiches.

[00:13:03] You can use it as the bun for your burger. You can make it into a wrap. You can do all kinds of stuff to it. Romaine lettuce, that’s lettuce, that’s a lot longer and you’ll normally not be able to buy it just by itself. It typically comes in three packs, two a lot more. I think the Costco. Once they sell, have like six or seven romaine lettuce heads, and that is where I buy romaine.

[00:13:28] When I get it there, I think it’s about three 50 to $4 for that pack. And it depends if you get the organic or not. One thing I love about romaine lettuce is that you can cut the lettuce length wise and put a little bit of olive oil and salt and pepper, and then you can add it onto your grill and have grilled salads, which might sound totally crazy, but it’s super good.

[00:13:56] And then you just cut the salad up. So I just serve it with [00:14:00] half of a. Uh, romaine lettuce grill section, and then I add all the toppings on top of that, and then we just cut the lettuce as we go. You should also look out for quick sale stickers or the reduced price stickers are normally yellow, they’re bright, and they’re on bag salad frequently.

[00:14:22] It can also be on the salad that you just get at, um, that are in the packages below the lettuce. And those normally are eight ounce amounts or up to a pound. And so you can get some good deals on that as well. The next one is lemon. So lemons can be pretty expensive sometimes. And I, I honestly don’t buy lemons hardly ever, unless I have a recipe where I actually like need to buy lemons or I need lemon [00:15:00] peel.

[00:15:00] I just buy the a hundred percent pure lemon juice and I keep that in the fridge. And then I just use that when I want to add any lemon flavor or make lemonade, which is not that often. So, um. Yeah, I don’t feel like lemons, if you love buying lemons, go for it. But it doesn’t have to be something that you always buy.

[00:15:22] One thing I have noticed, especially just going to different people’s houses and talking to them about their shopping habits, is that a lot of people will use half a lemon and then they put it in their fridge and then they forget about it and it ends up being something they just throw away. That also goes with limes, which we’re going to talk about next.

[00:15:38] And so if you just realize that you’re just throwing the limes and lemons away. Stop buying them by the juice instead. I also, for the lines, I like to just buy the a hundred percent pure lime juice and add that to Asian dishes and things that I want the lime juice in. And then I don’t have to worry about buying limes at the [00:16:00] store.

[00:16:00] So you can typically buy limes for three to four of them for a dollar, and they are cheaper than a lemon, but limes are typically quite a bit smaller than a lemon as well. And you can just, if you like, you can cut them up and put them on Mexican dishes. You can add it to your water, into salsa, rice, dishes, marinades, all kinds of different things.

Pin It on Pinterest