M Through Q

Transcription

[00:00:00] All right. Mangoes. 4:00 AM are super yummy. There are sweet treats, and I like to buy mangoes when they’re 80 cents or less a piece. There’s some tricks that I’ve learned on how to actually like cut up a mango because it’s tricky. Like. I didn’t grow up eating mangoes frequently. And so it’s just not an easy thing to just, you know, peel or like a banana or eat like an Apple, things like that.

[00:00:31] And so if you cut right above the pit and then you do that on the top and the bottom of it, so you just cut to the pit and then you cut around the pit and then peel it. You can do that on both sides of the mango, and then you just use a cup that has a, like a plastic cup, one that doesn’t have ridges that you can just use to just scoop up like a big spoon almost.

[00:00:58] You just scoop up all [00:01:00] of the mango meat off of it and then you can cut the excess mango off of the pit once you take that out. So I like adding mango into tacos and just adding that. You can add it to so many things. You can have it into a fruit salad. Eat it plain, add it to salsa, you can not to chicken dishes, all kinds of stuff, and it’s really yummy.

[00:01:23] Dried mango is pretty expensive. One place I do like buying the dried mango, and I don’t do it frequently, is trader Joe’s. Because they actually sell Mingo dried mango that doesn’t have any sugars or additives to it. So if you go to pretty much every store and you get dried mango, it’s going to be loaded with a lot of sugar.

[00:01:48] And it just, I don’t feel like it doesn’t taste as good. So I think the trader Joe’s one is called just mango and it’s their dried mango and it’s quite yummy. So that’s. If you’re into [00:02:00] dried mango, that’s the place to go for it. All right. M is for melon, so there’s a lot of different types of melons out there, but right now I’m going to talk more about cantaloupes and honeydew melons.

[00:02:12] They’re typically around the same amount of price. The cantaloupes are orange on the inside, honeydew. They are like a light green. And the prices range a lot. They definitely are a lot cheaper in the summertime when it is in season and when you look at the cantaloupe or the Huntington Mellon, you might think like, I don’t even know how to tell what a good one is and what isn’t.

[00:02:39] What I like to do is to actually look, it looks almost like a belly button and if you smell the belly button of it, you can tell how ripe it is. And so even if you take it home and you put it on your counter. Start smelling where that belly button is, which is where it was. The STEM used to be that if it starts smelling like the [00:03:00] fruit, then you know that it’s ripe and I, yeah, it’s definitely, it’s kind of hit or miss if you don’t smell it and really pay attention to it.

[00:03:11] There’s a fruit stand by our home that sells melons that are. Like really ripe that you need to eat that day or the next day. And there are anywhere from like 25 cents to a dollar a piece and you can get amazing melons and it’s super good. But I typically will not spend over 35 cents a pound for a melon.

[00:03:34] So you can weigh it out of the grocery store, but they’re typically closer to like three plus pounds when you weigh them. Okay. M is for mushroom, so mushrooms are really yummy. They’re a great flavor boost, and it is a meat substitute that a lot of people will use. The problem is, is that mushrooms are normally more [00:04:00] expensive, and when you cook them, they, they shrink.

[00:04:03] It’s like the, it’s just crazy how much they, you know, you think, Oh, I cooked all these mushrooms and where do they go? At the end of it, they just. Get a lot smaller. I like buying mushrooms when they are reduced priced at the grocery store, so that’s more expensive grocery store by me. I can go to Fred Meyer and I can typically, when it is reduced, spend about a dollar 29 for eight ounces, which is the normal.

[00:04:33] Package size, and then you can get the bigger size, which is the 16 ounce, normally for like two 49 which is also a good deal. And so depending on how much you’re going to use when you get the reduced price mushrooms that you don’t want to just. Put them in your fridge and forget about them. You want to use them quickly.

[00:04:54] And so some of the things that I do is I like to saute them with balsamic vinegar and olive [00:05:00] oil, and I add some seasonings, like salt and pepper, and I’ll put, you know, Rosemary or something else into it. And then I, yeah, we like just having them like that, you can also add them to so many different dishes, like putting it into omelet.

[00:05:15] Um, stir fries, different entrees. You can also make stuffed mushrooms. And a lot of times you can also find portabella mushrooms that are reduced, which is just like super yummy and you can stuff them and it’s really good. So that’s definitely one thing you can do. I have in the past froze, like I’ve, I’ve.

[00:05:40] Taken mushrooms and I freeze them. The thing about freezing mushrooms is when you put them in a dish, it’s not going to be the same. It’s going to be more watery. So if you put it into like a soup or a stew or something like that, it’s, it will be totally fine if you use frozen mushrooms, but [00:06:00] you would not want to use frozen mushrooms for like a salad or some other dishes.

[00:06:06] So you can also, you can saute the mushrooms and then freeze those after you have them sauteed and they stand up and hold up a little bit better. All right, we’re going to start with N for nectarine. So we have a nectarine tree at our house, and this is actually, if you look at the picture from your workbook, you’ll see some of the boxes that we picked of these nectarines and you could see my daughter.

[00:06:34] Checking it out in the corner if you, you peek over there. And so we have had crazy amounts of nectarines and it’s given me opportunities to really figure out how to process them, what to do with having. You know, I don’t even know how many pounds nectarines crazy amounts. And so the thing I have loved besides just eating them [00:07:00] fresh, is to can them.

[00:07:04] The wonderful thing about nectarines, if you can at all, if you can peaches, you actually have to peel. The peach and take the skin off because it’s furry and it just doesn’t go very well. But with the nectarine, you don’t have to do it. It’s one of the easiest things to can. And so it’s really nice about that.

[00:07:23] And I love the taste of just having canned peaches and canned nectarines and it’s very expensive. When you actually go to the grocery store and you buy canned nectarines or canned peaches, it’s a lot harder to find nectarines honestly, canned, but peaches are pretty easy. Defined. So for nectarines, I personally haven’t bought them in a long time because we have a nectarine tree and there’s no need for it, but I don’t spend over a dollar a pound on nectarines.

[00:07:54] So, um, you could also want them, we love to do is to cut the nectarines in half, [00:08:00] and then the pit just pops right out and then you can put a little bit of honey and cinnamon sugar. On there if you want and grill it, and it is so good. You can also freeze nectarines. You can add that to cobblers and smoothies.

[00:08:16] But honestly, if you know, after having a nectarine tree for years and having a lot to process, I definitely feel like canning it is the way to go. It tastes so much better than freezing it. Oh, is for onion. So I used to use onions all the time and now my husband is super duper allergic to them and so I don’t have them in the house.

[00:08:46] Typically ever. I actually have one sitting on my counter right now because I’m going to use it for making pierogies, but I rarely ever have onions in the house, but I used to use them all the time because for one, it’s an inexpensive flavor boost and [00:09:00] you can add it to so many dishes and it tastes so good.

[00:09:03] I typically, I’m not a huge fan of using them raw, but when you saute them, you can, it just makes everything taste way better. So I like to spend 50 cents a pound or less on them. In, in the summertime, you can buy bags of them for like 99 cents depending on the size, and sometimes you can get like the . I remember we one spot, I think it was like a 25 or 50 pound bag.

[00:09:29] It was huge. It was like bigger than a toddler about like a onions because it does last a while. You want to store them in a cool dry place so they don’t sprout. And, um, when you do cut an onion, you want to use the whole onion. When you, you do that, you don’t want to just store half of it in the fridge because it actually sucks up all of the things that are in your fridge.

[00:09:54] Like all the smells, all the, like, it just. Absorbs it. And so then when you eat the rest of [00:10:00] that half of an onion, you’re eating all this gross stuff that it’s sucked up in your fridge. So you want to try to plan out to use the whole onion. So maybe you need to get smaller onions if you’re not going to use a ton in dishes, instead of getting a giant ones, you use it in multiple batches.

[00:10:18] Okay. The next one is oranges. So oranges are a winter fruit. And so in summertime, a lot of times you won’t see them on sale as much as you do in the winter time. And so for oranges, our family, we love eating the little Mandarin oranges, they’re a little bit more expensive, but. If you look at it with how thin the peel is and how much fruit you actually get out of it, I don’t feel like it’s really that bad of a deal.

[00:10:50] So I like to buy Mandarin oranges when they’re, they end up equaling a dollar a pound. The thing is, when you buy them in a bag, you’ll never find one for like [00:11:00] one pound bag. They’re typically in two pound bags, three pound bags, and five pound bags. So I just do the math. If I want, if the five pound bag is four 98 for the five pound bag, then I will buy it.

[00:11:14] You can also look for coupons if you feel so inclined for, they’re normally 50 cent coupons for halo brand of Mandarin oranges. You’ll find that in your newspaper if you still get that and you can use that coupon with it. Normally coupons. Are not used for fruits and veggies and pretty much healthy food, but that is one of the few coupons that you can find for something that is, you know, produce.

[00:11:46] So I like adding Mandarin oranges to different salads, Asian dishes, all kinds of things. And, um, we don’t typically buy regular oranges. If you cut up the orange, I feel like my kids do way better than just [00:12:00] peeling a regular big orange. Um, one thing I like to do is add orange juice to Asian meals. And so one thing I’ve, I’ve learned to, um, just to make it a lot easier because like, having orange chicken or orange, you know, whatever.

[00:12:17] Um, Asian food wise is tricky if you don’t have oranges on hand or you don’t have, you don’t want to make orange juice if you use the freezer. Um, little tubs or have orange juice in your fridge. So what I do is I’ll take orange juice when I do make it, or I buy it on sale that I put it in a freezer tray, the like an ice cube tray, and I let it freeze and then I take it out of the ice cube tray and put it in a Ziploc bag.

[00:12:46] And then I just use one to three of those little orange juice ice cube. Ice cubes to go and make like teriyaki sauce and different things like that, and it adds an orange flavor without having to do a little [00:13:00] extra work. So that’s a little easy way to make that tastes better. Hey, the next one is. P for peaches.

[00:13:10] So we talked about nectarines already. Peaches and nectarines are typically going to be this same price, and I like to buy them when they’re a dollar or less a pound. And the thing about peaches, I feel like it’s pretty tricky. There’s some times that they are just amazing and sometimes they’re just lacking.

[00:13:28] And so. Yeah, it’s kind of a hit or miss thing, but when you get a really good peach that’s super ripe, it’s really good. And I think you really have to just pay attention to when you eat it. So when you buy the peach, it’s probably not going to be perfectly ripe. You want to plan out when you actually eat it, so that way it’s soft without being, you know, like rotten and bruised.

[00:13:55] So peaches are really versatile. You can add it to a lot of dishes. It doesn’t just have [00:14:00] to be like a fruit salad or you know, in something that you bake. You can add peaches into so much, so many meat dishes as well, added to tacos, salsa, salads, all kinds of things. And if you do can peaches, you will have to take the skin off.

[00:14:18] So that’s an added step. And so you can try ’em. Different ways to do that and buying canned peaches are, it’s just expensive overall. So if you find peaches for sale and you want to can, that would be a better way of doing it. The next P is for plum and plums are, are not a really talked about fruit. It’s not like most people go up and say, you know, when they’re asked, what’s your favorite fruit?

[00:14:48] They’re typically not going to say plums. But they are really good and they are typically also in the price range of the nectarines, the peaches and plums. They’re [00:15:00] typically, you’ll find them for a dollar a pound, but if you actually look at a plum, they’re quite a bit smaller than a peach and so, or a nectarine, so it’s going to be cheaper, but you’re going to eat more.

[00:15:13] Some ideas on plums is, I would not recommend freezing them. I have attempted. I’m dehydrating them and it has not gone over well and that a lot of it is because it is so, they’re so juicy that it takes a really long time for it to, to start going down and dehydrating. And so you can get a dried plum is what they call it now because it sounds less.

[00:15:42] I don’t know, like senior citizen then, uh, getting a prune, but just buying those, I think is much better because I just haven’t had, I personally, I haven’t had good luck with trying to do stuff with plums by dehydrating them. [00:16:00] Plums are also really good grilled, cutting them in half, putting honey or Brown sugar on them and some cinnamon.

[00:16:07] It’s really tasty. All right. The next P is peas and they are, there’s different ways of buying peas. You can buy like the sugar snap peas while they’re in the pod, or you can buy peas that are just already shelled and when you buy it that way, you’ll typically find them frozen for the frozen peas. I like spending a dollar a pound or less, and that’s pretty standard pricing.

[00:16:34] And I like having that on hand because it’s really easy to add it to dishes. When you use frozen peas, you don’t want to add it at the beginning of cooking. You want to add it probably like five minutes before you’re done cooking. So that way they are just able to heat up and not become mushy and gross.

[00:16:54] And if you buy those sugar snap peas, it’s going to be a lot more expensive than getting the [00:17:00] shelled peas. And you can add it to all kinds of different, um, different dishes. You can also buy canned peas. Personally, I feel like they’re too mushy and you’ll typically spend about 50 cents a can or less on that.

[00:17:15] The next one is pairs for P and I. I love buying pairs and we actually, recently we did a side by side taste test on pairs because there’s so many different kinds you can buy at the grocery store. There’s Bosc pears, they’ve got like the green and the red pears, and they’ve got Asian pears. A lot of different varieties just like there are with apples, and so we did a taste test and we were really surprised that we liked the Bosc pears the most because if you put it as like if it was a beauty contest, the boss’ pair would lose because it’s the Brown one.

[00:17:54] It just, it doesn’t have the pretty pear shape that you think of when you think of a pair. [00:18:00] And I would just look at. You know, put, doing a side by side taste test for your family and seeing what your family likes. Typically you’ll find that the pairs are going to be this pretty much close to the same price except for Asian pears are normally more expensive and I like to buy them when they’re about 80 cents a pound, typically.

[00:18:21] Like I bought them this past week for 78 cents a pound, and I like buying them at that price. We like just cutting the pairs up. You can add it to all kinds of things. One thing I love is adding pairs to grilled cheese sandwiches and I thinly slice them and add them in and it’s really good. You can add them into salads with like pheta cheese and Craisins.

[00:18:43] You could even do that with like blueberries and all kinds of things. Toasted almonds. It’s very yummy and delicious. Okay. The next P is for peppers. So we love peppers. And one thing I’ve noticed more within like probably [00:19:00] the last two years of doing side-by-side, eating all, you know, red peppers, yellow peppers, orange peppers, and green peppers, and.

[00:19:08] Trying to find out, like which one I like the most. Green peppers tastes way different than the yellow, red and orange peppers. I feel like all three of those tastes pretty similar, but the green peppers are not as sweet, and so you’ll normally find that the green peppers are always going to be cheaper than the red, orange and yellow peppers.

[00:19:28] So I like to purchase these peppers when they’re 50 cents. Each. It’s a lot easier to find a green pepper for 50 cents each. When I find the red, yellow, and orange peppers for 50 cents each or less, it’s when it’s reduced price. I bought some, this past week. It was in a a three pack of red, orange and yellow peppers.

[00:19:50] I actually have a red pepper in my fridge right now. But it was a dollar, so it ends up being 33 cents a piece. I also like going to farm [00:20:00] stands and you can get some great deals on peppers. You can also chop them up. Lay them on a sheet pan, freeze them, and then you can add them into making like fajitas and other dishes where you cook the peppers in.

[00:20:15] And I’ve gotten them for like $6 six for a dollar. And even sometimes cheaper than that. They also will have a lot of different types of peppers. And I’ve tried to new peppers that you can’t buy at a grocery store for. Really cheap and I also can’t even remember what the names are because they’re not ones you, you see typically.

[00:20:37] So you can use peppers for so many different things if you buy them fresh and you want to just eat them fresh instead of cooking them. I really like adding it to like dipping them in hummus or doing different things like that. You can grill the pepper as you can make fajitas. They can be added to so much.

[00:20:57] Okay. The next one is pineapple. [00:21:00] So I purchase pineapple typically only a few times a year, and I liked to buy them when they’re a dollar each, and that’s when it’s like a screaming amazing deal. I actually just bought one this past week that was a dollar 98 it was a bigger pineapple and I thought it would be okay if we.

[00:21:19] I broke my rule. So you can break the rules of what you, you typically will spend, but a dollar each is like amazing deal. So for the pie pineapples, you’ll typically spend about $3 or more is what you’ll, you’ll find at a grocery store. And I don’t like to spend that much on it. And so when there is a pineapple sale and it’s typically once a year.

[00:21:45] That, and sometimes it’s more than that, but I’ve found that a lot of times it’s just once a year and it depends on the grocery store too. Um. That I just buy like 10 or more pineapples at a time, which sounds crazy, but what [00:22:00] I do is I just cut all the pineapples up when they are ripe. And the way you can tell that they are ripe is, you know the, the green part above.

[00:22:08] If you go to the, the top middle one, you pluck it out. Like you’d pull out a hair. And if the green part STEM of it pops out easily, then you know that it’s ripe. If it’s still stuck in there, you know it’s time to wait a little bit longer. You can also smell it where it has like the belly button at the bottom and that will give you an idea of if it’s ripe or not before you chop into it.

[00:22:33] But when I do get 10 or more pineapples, I, I don’t eat them all at one time. For one, you’d have a crazy tummy ache, but I like to dice it up and freeze them, and so I put them on the sheet pan. Like I said before. It just makes it easier for you to get out. Just the amount of pineapple that you want. And then I use that for Asian dishes that I want for us a year or add it into smoothies.

[00:22:58] It’s, that really helps me [00:23:00] out. I also love to grill pineapple. It’s so good. Put the Brown sugar, lemon juice and some cinnamon on it, and it is so yummy. So that is a great way of doing it as well. The next one is potato. So I live in Idaho, so I cannot skip the potatoes. Potatoes are insanely cheap, and if you look at it per pound and how much, how full you get from eating a potato, it’s just a great deal.

[00:23:31] And so you’ll normally find like a five pound bag for anywhere from 99 cents to $2 and you can get, it goes a long way. I typically like to buy in the five pound section, even though a lot of times 10 pounds is a better deal. I’ve realized that my family doesn’t go through the 10 pound bag before it goes bad.

[00:23:55] And so even though it, it’s a little bit. Cheaper to buy the [00:24:00] 10 pound bag. When you look at it per pound, I get the smaller bag. So feel free, like if your family doesn’t eat a ton of one fruit or vegetable, even if it’s a better deal by getting a bigger amount, but you throw half of it away, it really isn’t a great deal unless you give it away.

[00:24:19] So I have a French fry press that I got it. Actually, I think we got it for our wedding, which was 11 years ago, and it’s from bed, bath and beyond. And you just stick the potato and you push it down and it pops out fries. And so I, um, put it in the oven and I bake them at 400 degrees and it’s amazing. So you can do that.

[00:24:41] You can make mashed potatoes, you do hash Browns, you can do all kinds of things. You can make potato salad, you can do twice baked potatoes, which I love. Well, there are some amazing things you can do with potatoes and they’re overall pretty healthy. Okay. The next P and the last P [00:25:00] is pumpkin. So most people don’t think about buying pumpkin except for in the fall, and when you buy a fresh pumpkin.

[00:25:09] It’s, the price is typically per pound, and so you’ll want to weigh it if you go to a grocery store to see if it actually is a good deal because you think, Oh, it’s 25 cents a pound, and then you realize how much it weighs. This is actually pretty expensive, so weigh it out and see what works for you. I like going to the pumpkin patch because it’s the experience and I’m okay spending a little bit more for those pumpkins.

[00:25:35] Then going to the grocery store and buying a pumpkin just so you can carve it. So I like to purchase pumpkin’s for $5 I don’t typically buy a pumpkin for like making pie. I have gotten pumpkin’s in the past, but it is quite the process. If you, you buy a pumpkin, you, you know, you bake it, you cut it [00:26:00] all, like you cut it up, you want to definitely cut it up before you just don’t put it in the oven as-is.

[00:26:03] That was a very bad plan. But when you have the pumpkin, you prepare it and you take all the pumpkin seeds out and you, you have to scrape everything out. Like it’s just, it’s really time consuming. And so. I, that’s one thing I’m like, I will buy camp pumpkin, but canned pumpkin is really expensive. You’ll find before Thanksgiving that some of the expensive grocery stores will actually have some really good sales on canned pumpkin.

[00:26:30] This past year, I. I landed a deal at grocery outlet where they were selling their canned pumpkin for 33 cents a can. And so I stocked up and I bought a lot of it. And I use pumpkin for a lot of different dishes more than I think most people do. And I think a lot of it is like my husband’s allergic to tomatoes.

[00:26:51] And so when I. Want to make like a chili alternative. I’ll use pumpkin. I’ll also add pumpkin into macaroni and cheese that [00:27:00] I make from scratch, and it just adds some more, um, veggies in for my kids. I add it into soups and stews, and so it thickens everything up and adds more veggies and some added vitamins into it.

[00:27:17] And I also added sometimes two pancakes that I make. So it can be really versatile and um, that’s why I like to buy it when it’s canned. But if you only make pumpkin pie, then don’t buy a crazy amounts of it.

Pin It on Pinterest